Bazı arazi engellerinin üzerinden kolay geçilmesi amacıyla inşa edilen köprülerin çalışmaları çok uzun yıllara dayanmaktadır. Günümüzde de her geçen gün özellikle lojistik alanda köprü ihtiyacı artmaktadır. Köprü tasarımı ve inşası, ciddi bir plan çerçevesinde yürütülür ve bu süreç yetenek, bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Köprü inşaatları nın araştırma aşamasında, SS İnşaat bünyesinde plan ve projesine, yapım aşamasına kadar mühendisler, tasarımcılar ve mimarlar ekip ruhu ile çalışarak, bu süreçte oldukça fazla kaynaktan yararlanırlar.

Köprü tasarım süreci; şu an var olan teknolojilerin en verimli şekilde kullanılmasını içerir. Köprünün kireş, kemerler, payandalar ve askılar gibi tüm tasarım temelleri hakkında bilgi sahibi olan ekip, teknolojinin çeşitli kombinasyonlarından yararlanarak farklı ihtiyaçlara yönelik köprü tasarımları ortaya koyarlar. Bunlara; asma köprüler, basit kiriş köprüler, kemer köprüler ve çatkılı köprüler gibi çeşitli köprü tasarımları örnek verilebilir.

Bu köprü çeşitleri arasında temel farklılık ise; iki ucu birbirine bağlayan köprünün zeminini destekleyen ve taşıyan ayakların arasındaki mevcut mesafe olmaktadır. Bu köprüleri taşıyacak yapılar da arazi bölgesine göre değişiklik gösterir. Örneğin; inşa edilecek olan köprüyü sütunlar, kuleler, direkler taşıyabilir. Hatta bu köprüyü taşıyacak olan yapı, doğal bir kanyonun duvarları olabilir. Köprü inşası betonarme, çelik ve diğer malzemeler kullanılarak yapılabilir ve bu çalışmalar sürecinde çeşitli deney ve uygulamalar sürece dahil olur.

 

kopru insaatlari

kopru insaatlari