Peyzaj mimarlığı; arazi tasarım, planlama, yönetim ve idaresi ile ilgili tasarım mesleğidir. Arazi şekli ve işlevine dair bilgiler toplar; sürdürülebilir planlama çerçevesinde tüm tasarım ve yönetimi üstlenir. Ekolojik tasarım ilkeleri göz önünde bulundurularak gerçek dünya sorunları ile ilgilenir ve çevre restorasyonuna dair çözümler üretir. Peyzaj mimarlığı; kültürel ve doğal çevre yapısına uygun sanatsal bir planlama gerektiren konularda dikkatli bir yönetim süreci benimseyerek, talepleri en dikkatli şekilde değerlendirir ve hayata geçirir.

Parklar, yollar, mahalleler, kentsel plazalar, bahçeler, hayvanat bahçeleri ve kurumlarının çekiciliğini ön plana çıkarmak amacıyla; çevre yapısını en iyi şekilde kullanarak tasarım ve planlama gerçekleştiren uzman peyzaj mimarları, bu süreçte tüm becerilerini projeye yansıtırlar. Bu süreç sanat ve bilim uygulamalarını da içerir.

Peyzaj mimarlığı danışmanlık hizmetleri; plan ve projenin hazırlanması, insan ve çevre ile ilgili sınırlamalar, ihtiyaç ve destekler arasında bir denge oluşturulmasına yönelik projelerin hayata geçirilmesini kolaylaştırır.

Peyzaj tasarımı; konutlar, ticari, endüstriyel, kurumsal ve kamu alanları için detaylı tasarımlar ile ilgilidir. Detaylı inşaat planları, inşaat ve bitkisel materyalin seçimi, hazırlığı, iç ve dış mekanlarda sert ve yumuşak yüzeylerin site analizi, tasarım konseptleri geliştirme, boşluk paylaşımı, dengenin sağlanmasını gerektirir. Ayrıca bakım planlaması, yapı denetimi ve inşaat sonrası analiz gerektirebilir.Bu işlemler sırasıyla ve itina ile SS İnşaat tarafından yürütülmektedir.

 

peyzaj mimarlığı

peyzaj mimarlığı